İş

81 ile AFAD’dan genelge!

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) tarafından 81 il valiliğine gönderilen “Afet Mağdurlarının İade İşlemleri ve Yol Masraf Ödemeleri” konulu genelgenin bulunduğuna dikkat çekildi.

Buna göre, diğer illerden afet bölgesine gidip gelmek isteyenlerin, afet bölgesinden yaşadıkları diğer illere kesintili olarak, afet bölgesinden afet bölgesine gidip gelmek isteyenlerin tahliye taleplerinin karşılanması işlemleri kesintisiz devam ediyor.

Bu kapsamda afetzede vatandaşların dönüş ve yol giderlerinin karşılanması, iş ve süreçlerin yürütülmesi amacıyla valilik ve kaymakamlıklar bünyesinde daha önce kurulan birimler görevlerine devam etmektedir.

Belirlenen tahliye bilgileri ve başvuru noktalarının adres ve bağlantı bilgilerine valilik ve kaymakamlıkların internet ve sosyal medya hesaplarından ulaşılabiliyor.

Geri dönmek isteyen afetzedeler için bilet fiyatları karşılanıyor

“Yol gider belgesi” talep eden depremzedeler “https://tahliye.afad.gov.tr” adresinden sisteme giriş yapabilirler.

Tahliye ve iade için başvuru noktalarına başvuran afetzedelerin bilet fiyatları karşılanıyor. Bilet bedelleri, kendi imkânlarıyla bilet alan afetzedeler tarafından talep edilmesi halinde ödenir. Yapılacak ödemelerin depremzedelerin TC kimlik numaraları üzerinden yapılması sağlanmaktadır.

Çıkış illerindeki tahliye bilgi ve başvuru noktalarına başvuramadan afet bölgesindeki merkezlere ulaşan afetzedelere de gerekli kolaylıklar sağlanmakta ve talep etmeleri halinde yol giderleri karşılanmaktadır.

7/24 esasına göre kurulan tahliye ve uygulama merkezlerine başvuran vatandaşların ulaşım noktasında, daha önce olduğu gibi uygun araçlarla gerekli tüm kolaylıklar ve kolaylıklar kesintisiz olarak gerçekleştiriliyor.

zile-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu