Ekonomi

BM plastik kirliliğine son verecek

Plastik kirliliğini ortadan kaldırmayı amaçlayan uluslararası anlaşmaya varılması amacıyla Paris’te 175 ülke delegasyonu ve STK’nın katılımıyla Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) genel merkezinde düzenlenen ikinci müzakere faslı 2024’te, dün sona erdi.

Fransa Dışişleri ve Ekolojik Dönüşüm Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bu haftaki müzakerelerin sonuçlarına değinildi.

Açıklamada, yasal bağlayıcılığı olan bir anlaşmaya varılması için 3 müzakere faslının daha düzenleneceği belirtilirken, bunların Kenya, Kanada ve Güney Kore’nin konut mülkiyetinde yapılmasına karar verildi.

Üretim süreci denetlenecek

Açıklamada, UNESCO’daki müzakerelerde hedeflerde ilerleme sağlanması konusunda mutabakata varıldığı, Uluslararası Müzakere Komitesi (INC) Başkanı Gustavo Meza-Cuadra Velasquez’in taslağı hazırlamakla görevlendirildiği kaydedildi. Anlaşma, Kenya’nın başkenti Nairobi’de yapılacak müzakere faslına kadar devam edecek. Nairobi’deki müzakere faslı Kasım 2023’te yapılacak.

Birleşmiş Milletler Çevre Asamblesi (UNEA), dünyadaki plastik kirliliğini ortadan kaldırmayı amaçlayan uluslararası bağlayıcı bir anlaşmanın 2022 yılında Kenya’nın başkenti Nairobi’de 2024 yılının sonlarına doğru prestij ile açılmasını ve INC’nin kurulmasını öngören kararı kabul etti.

Anlaşma ile plastik eserlerin üretiminden dönüşümüne kadar tüm sürecin kontrol altına alınması ve çevre kirliliğinin önlenmesi amaçlanıyor.

akcakalehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu