Haber

Bomba iddia! Akşener’in 6 Sofra dağıttığı açıklaması GİK üyeleriyle paylaşılmamış mıydı?

İyi parti

MASAYA DÖNMEK İÇİN ŞART ÇALIŞTIRILDI

Bugün GÜZEL Parti dışındaki 6 Tablo’nun liderleri bir araya gelerek Kılıçdaroğlu’nun adaylığını açıklayacak. Akşener, masaya dönmesinin tek yolunun bu olduğunu belirterek, “Bu seçimi kazanmak istiyorsak İmamoğlu veya Mansur Yavaş ile gitmemiz gerekiyor” dedi.

SÖYLEŞMEYİ KİM HAZIRLADI?

6’lar Masası’na ve Kılıçdaroğlu’nun adaylığına sırtını dayayan Akşener’in çok sert sözler kullanan üslubu, alınan karar kadar kamuoyunda şok etkisi yarattı. Akşener, açıklama yapmadan önce Genel Yönetim Kurulu’nu topladı. Bu toplantıya girerken İYİ Parti liderinin cebinde olumlu ve olumsuz karara göre yazılmış bir metin olduğu iddia edildi. GİK üyeleri 45 dakika içinde masayı terk etmek için oy kullandı. İddiaya göre sadece Bahadır Erdem Kılıçdaroğlu’nun adaylığına olumlu baktı. Ancak Akşener toplantıyı terk ederek kameraların karşısına geçti ve tarihe geçen bir konuşma yaptı. İsmail Saymaz’ın haberine göre Akşener’in okuduğu metin önceden GİK üyeleriyle paylaşılmadı; partililer bile “O metni kim yazdı?” birbirlerine sormaya başladılar.

AKŞENER NE DEMİŞTİ?

Akşener, 6’ncı Tablo’dan ayrıldıklarını açıkladığı konuşmasında şunları söyledi: “İYİ Parti bir dayatmaya zorlandı, ölüm ve sıtma ortasında seçim yapmak zorunda bırakıldı. Boyun eğmeyecek. Menfaat hesapları için üretilen siyasetin sözcüsü olmayacaktır.Ben ve arkadaşlarım ilk günden beri baş başayız.Biz 2002’de millete kumpas kuranların karşısında nasıl kararlılıkla durduk. 2010’da nasıl durduysak, bugün de aynı yerdeyiz. 2015’te milletin canına kıyanların karşısında nasıl durduysak bugün de dimdik ayaktayız. 2018. Bu alanların önünde durduk bugün de aynı yerdeyiz.2020’de de milletin tercihlerini hiçe sayanların karşısında nasıl durduk, bugün de aynı zeminde duruyoruz.

“YOLUMUZ DÜN AYDI, BUGÜN AYNI”

2023 yılında milletimiz Cumhuriyetimizin yıpranmış bedelleri için, demokrasimiz için, özgürlüğümüz için uğraşırken, ‘Ceketimi asmazsam seçilirim’ diyenlerin karşısındayız. Dün bire bir olan yolumuz bugün de bire bir. Milletimize bir konuşma yaptık. Milletin sesini bastıran olmayacağız, duyuracağız sözünü verdik. Milletin taleplerini görmezden gelmeyecek, gerçekleştirecek olanın biz olacağımızın sözünü verdik. Bu bizim kurtuluş ideolojimizdir. Bu bizim temel prensibimizdir. UYGUN Partisi’nin varlık sebebi budur. Dayatmalara direnerek, kirli pazarlıklara direnerek geldik. Sorunları ortak aklın ışığında konuşabilmeyi aklın bir gereği olarak gördük. Geçen yıl 5 siyasi parti ile adım attık. Türkiye için ortak sorunlarımızın analizi için Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ve Anayasa Değişikliği teklifi gibi konularda mutabakata vardık.

“KILIÇDAROĞLU HAKKINDA 5 TARAFLI GÖRÜŞÜ”

Dün ortak Başkan adayını tartıştık. Bu doğrultuda 5 parti Sayın Kemal Kılıçdaroğlu doğrultusunda görüşlerini paylaştı. Tüm kamuoyu yoklamalarında gördüğümüz Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’nun açık mecrada galip gelmesiyle ilgili görüşümüzü bildirdik. Adaylık sürecinin sağlıklı bir şekilde yönetilebilmesi için tüm tarafların belirleyeceği çalışmalar ışığında ortak Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesini önerdik.

“KİŞİSEL HEDEFLER TÜRKİYE’YE TERCİH EDİLMİŞTİR”

Bu görüşler kategorik olarak reddedildi. Altılı masanın son toplantısında bir alıntı için anlaşmaya varıldı. Kişisel hırslar Türkiye’ye tercih edildi. Yenilgi ve yenilgi içinde büyüyen küçük hesapların, kutlu bir zafere tercih edildiğini anladık. İYİ Parti’yi bunun için kurmadık. Önce millet vatan demekten vazgeçmedik. Konuştuk, anlattık, dinledik, vazgeçmeden gösterdik. Olmadı, olamazdı.

“BU TABLO TEK ADAYIN BEYANNAMESİYLE NOTER MASASINA DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞTÜR”

Gelinen noktada altılı masa milletin iradesini kararlarına yansıtma özelliğini kaybetmiştir. Bu masa artık potansiyel adayların görüşüldüğü ortak akıldan çıkmış, tek bir adayı tasdik etmek için çalışan bir noter masasına dönüşmüştür. İmzamızın ve sözümüzün arkasındayız. Ama ne kumar oynayacağız ne de noter masasında olacağız. Yeni yüzyılı asla görmeyeceğiz. Milletimizin kazanma umudunu yok etmeyeceğiz. İnatla ve ısrarla olduğumuzu söylemeye devam edeceğiz.

MANSUR YAVAŞ VE İMAMOĞLU’YA ÇAĞRI

O yüzden Sayın Mansur Yavaş ve Sayın Ekrem İmamoğlu’nu davet ediyorum. Tüm engellere rağmen çok çalıştınız. Görevinizi en iyi şekilde yaptınız. Milletimizi enkaz altında da olsa yalnız bırakmadınız. Milletimiz kritik bir kırılmanın eşiğinde, sizleri göreve çağırıyor. Bu görev, dayatmayı dayatmak değil, dayatmayı yıkmaktır. Bu görevin reddedilemez bir görev olduğundan hiç şüphemiz yok. Bu davetin sahibi millettir. Şu andan itibaren, bir seçim yapmak bize kalmış.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu