Ekonomi

‘Dijital Schengen vizesi’ için bir adım daha atıldı

AB Konseyi’ni oluşturan üye devletlerin büyükelçileri, Schengen vizelerinin dijitalleştirilmesi için gerekli müzakere yetkisi konusunda anlaştılar. Böylece Konsey, dijital Schengen vizesine geçiş konusunda Avrupa Parlamentosu ile nihai yasal metin üzerinde müzakerelere başlayabilecek.

AB Komisyonu’nun Nisan 2022’de vizelerin dijitalleştirilmesine ilişkin önerisi, halihazırda pasaportlara iliştirilmiş olan Schengen vizelerinin dijital olarak verilmesini öngörüyor.

Teklifin yasalaşması halinde Schengen vize başvuruları da internet üzerinden dijital ortamda yapılacak. Bunun için bir “vize başvuru platformu” kurulacaktır. Tüm evraklar bu siteye dijital olarak yüklenecek ve vize ücretleri bu site üzerinden ödenecektir.

Konsolosluklara veya vize merkezlerine sadece ilk kez başvuranlar, biyometrik bilgilerini yenileyecekler ve yeni pasaport sahipleri gidecek.

Vizeler başvuru sahibine dijital formatta, 2D barkod formatında ve şifreli olarak imzalanmış olarak teslim edilecektir.

AB, dijital vizelerle dolandırıcılığın ve çalıntı vize kullanımının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Schengen vizelerinin dijitalleştirilmesine ilişkin yasa tasarısı, Avrupa Parlamentosu’nun ilgili komitesi tarafından onaylandı. Yasa metnine son şeklinin Meclis ve TBMM’de yapılacak müzakerelerin ardından verilmesi bekleniyor.

haber-otlukbeli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu