Ekonomi

ECB: Dijital euro ile ilgili karar 2023 sonbaharında verilecek

Avrupa Merkez Bankası (ECB), “Dijital Euro Araştırma Aşamasında İlerleme” başlıklı üçüncü raporunu yayınladı.

Dijital avronun kurulması amacıyla araştırma ve çalışmaların sürdürüldüğü belirtilen raporda, AB Komisyonu’nun dijital avroya geçilmesi durumunda uygulanacak denetim mekanizmasını bir belge olarak sunmayı planladığı belirtiliyor. teklif, bu yılın ikinci çeyreğinde.

Raporda, dijital avroyu oluşturmak için ECB’nin yasama sürecinden doğabilecek gerekli düzenlemeleri mümkün kılacağı kaydedildi.

Dijital euro’nun ilk etapta Euro Bölgesi’ne üye ülkelere sunulmasının planlandığı belirtilen raporda, Euro Bölgesi dışındaki kullanıcıların da Euro Bölgesi’nde hesap sahibi olmaları şartıyla dijital euro’ya erişebilecekleri bildirildi. Avro Bölgesi.

Raporda, dijital euronun diğer para birimlerine çevrilmesinin merkez bankası ile dijital para birimi arasında yeni bir sistemin kurulmasını gerektireceği belirtilirken, “Öncelik, Euro bölgesi kullanıcılarının ihtiyaçlarına hizmet eden bir dijital euro oluşturulmasıdır. .” söylendi.

Raporda, bankanın dijital euro’yu oluşturmak amacıyla tüm tasarım seçeneklerini değerlendirdiği belirtilirken, konunun önümüzdeki aylarda tüm paydaşlarla görüşülmesinin planlandığı belirtilirken, ECB Yönetim Kurulu kararının onaylandığı bildirildi. Direktörlerin dijital euro oluşturulmasında bir sonraki aşamaya geçmesi bu yılın sonbaharında yapılması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu