Haber

Fransa, Ukraynalı pilotlara savaş uçağı kullanmaları için eğitim verecek

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ukrayna’ya savaş uçağı gönderme seçeneği masada olmasa da pilotları bu ülkede yetiştirmeyi düşündüklerini belirtti.

Macron, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ile Paris’te görüştüğü günün ardından Fransız TF1 televizyonuna röportaj verdi.

Ukraynalı pilotların savaş uçaklarını kullanmaları için eğitilmesi konusunda ” Diğer Avrupa ülkeleri ile birlikte (Ukraynalı) pilotların yetiştirilmesinin kapısını araladık.“ifadesini kullanan Macron, ABD ile bu konuda görüşmelerin sürdüğü bilgisini aldıklarını ifade etti.

Eğitimin hızla başlayabileceğini kaydeden Macron, ” Fransa’nın stratejisi basit: Ukrayna’nın direncini artırarak karşı saldırıya geçmesini sağlamak ve kalıcı barış adına herkesi kendi belirlediği koşullarda masaya oturtmak.”dedi.

Ukrayna’nın bazı silahların teslimi konusunda yardım taleplerini reddettiklerini söyleyen Macron, bunu Fransa’nın savunma kapasitesini zayıflatmamak için bir sebep olarak gösterdi.

Macron, Zelenskiy ile görüşmesinde Ukrayna’ya Fransız savaş uçaklarının gönderilmesi konusunun görüşülmediğini ve Kiev’e askeri yardımının devam edeceğini hatırlattı.

Zelensky Paris’e gelmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Pazar günü Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile Paris’te bir meydana geldi ve iki lider yaklaşık 3 saat görüştü.

Paris yönetimi, Ukrayna’ya siyasi, mali, insani ve askeri desteğini sürdüreceğine işaret ederek, Fransa’nın önümüzdeki haftalarda Ukrayna taburlarını eğiterek onlarca zırhlı araç ve hafif tankla donatacağını ve AMX 10’un bulunacağını bildirdi. – Söz konusu tanklar arasında RC tipi hafif muharebe tankları da bulunuyor. açıklamıştı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu