İş

İzmir’de belediyeye bağlı iki işyerinde iş bırakma eylemi

İzmir’de Türkiye Demiryolu İşçileri Sendikası üyesi metro ve tramvay işçileri, toplu sözleşmede uzlaşmaya varılmayınca dün greve başladı. Şehirden bir işten çıkarma daha.

’18 bin işçiye maaş ödenmedi’

Kültürpark’ta bulunan İzmir Büyükşehir Belediyesi hizmet birimi önünde toplanan işçiler adına basın açıklaması yapan General İş İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ercan Gül, Nisan ayında imzalanan TİS ile 18 bin işçinin işten çıkarılmasına karar verildiğini belirtti. geçmişe dönük alacakları 90 gün içinde ödenecek, ancak herhangi bir ödeme yapılmadı.

5.000 lira yatırıldı

Dün gece yarısı işverenlerle yeniden görüştüklerini ve üyelerin hesaplarına 5 bin liranın dün gece yarısı yatırıldığını anlatan Gül, bunu kabul etmediklerini ve bugün işlerinden ayrılarak taleplerine dikkat çekmek istediklerini söyledi.

’31 Ağustos’ta ödenecek’

Gül, “Dün işverenlerle yaptığımız görüşmede 31 Ağustos’ta tüm ödemeleri yapmaya çalışacaklarını, tamamını yatıramazlarsa bir kısmını önümüzdeki dönemde ödeyeceklerini bildirdiler. Elbette ekonomik sorunun farkındaydık ama ödeme planı konusunda sağlıklı ve gerçekçi adımlar atılmasını istedik.

Buradan İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkililerine işçi olduğumuzu hatırlatıyor, geçmişe dönük ödemelerimizin bir an önce hesaplarımıza geçmesi gerektiğini haykırıyoruz. Bu haklı talepler ciddiye alınmadığı takdirde önümüzdeki günlerde faaliyeti yaygınlaştırarak sürdüreceğimizi kamuoyuna bildiririz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu