Haber

Miras kavgasında kardeşini öldüren sanığın hapis cezasının düşürülmesine onay

KAYSERİ’nin Melikgazi ilçesinde ağabeyi Fedayi Yıldız’ı pompalı tüfekle tahrik ve iyi hal indirimleriyle öldüren tutuklu sanık Rüstem Yıldız’a verilen 19 yıl 2 ay hapis cezası Yargıtay tarafından onadı. .

Olay, 11 Ağustos 2020 tarihinde Ağırnas Mahallesi Çayırharman Caddesi’nde meydana geldi. Rüstem Yıldız ve ağabeyi Fedayi Yıldız miras konusunu görüştü. Kavgaya dönüşen olayda Rüstem Yıldız, kardeşine pompalı tüfekle ateş açtı. Fedayi Yıldız hayatını kaybederken, gözaltına alınan kardeşi Rüstem Yıldız tutuklandı. Rüstem Yıldız hakkında “kardeşini kasten öldürmek” suçundan dava açıldı. Davanın Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 11 Haziran 2021’de görülen karar duruşmasına sanık Rüstem Yıldız katılırken, Fedayi Yıldız’ın müşteki eşi katılmadı.

Son sözü sorulan sanık Rüstem Yıldız, “Öldürmek kastıyla ateş etmedim. Kendi canımı, çocuklarım ve yakınlarımı korumak için ateş ettim. Pişmanım. Böyle bir olayın olmasını istemezdim” dedi. . Çok üzgünüm. Ağabeyim kendi ailesi gibi benim ailemi de dağıttı” dedi. Mahkeme heyeti, Rüstem Yıldız’ı ‘kardeşini kasten öldürme’ suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Heyet daha sonra tahrik ve terbiye indirimi uygulayarak cezayı 19 yıl 2 aya indirdi.

Sanık avukatı Rüstem Yıldız’ın itirazı üzerine dosya Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi’ne gönderildi. Temyiz mahkemesi, yerel mahkemenin kararını hukuka uygun buldu. Dosya bu kez temyiz edilerek Yargıtay’a gönderildi. Dosyanın geldiği 1’inci Ceza Dairesi, 19 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılan Rüstem Yıldız ile ilgili kararını açıkladı. Sanıklara verilen cezaya itiraz taleplerinin uygun görülmediğini vurgulayan Ceza Dairesi, itirazın reddine karar verdi. Ceza Dairesi, yerel mahkeme ve istinaf mahkemesinin kararında ahlak ve dayanak yönünden herhangi bir yanlışlık bulunmadığını, delil ve işlemlerde eksiklik bulunmadığını, cezaların hukuki çerçevede uygulandığının anlaşıldığını kaydetti. . Ceza Dairesi’nin onama kararının oybirliğiyle alındığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu