Ekonomi

SOL PARTİ: Asgari ücret belirleme süreci demokratik olmalı

Sol Parti Liderler Meclisi Üyesi İsmail Hakkı Tombul, “Asgari ücret belirleme süreci Türkiye’deki en büyük toplu pazarlık sürecidir. geçimini sağlayanların gerçek temsilcileri masadadır” dedi.

SOL Parti Liderler Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Tombul, asgari fiyat görüşmelerine ilişkin yaptığı açıklamada, asgari fiyatın dört kişilik bir aile için değil, bir kişi için belirlendiğini belirtti. Tombul’un bugün yaptığı açıklama şöyle:

“AKP’nin 21 yıldır uyguladığı fakirleştirici ekonomi politikaları sonucunda milli gelirde işçilerin payı her geçen gün azalıyor. Bugün emeğiyle geçinenlerin üçte ikisi taban fiyat civarında bir fiyat kazanıyor. Yine AKP’nin Türkiye’de uyguladığı baskıcı çalışma hayatı uygulamaları sonucunda, emeğiyle geçinenlerin ancak yüzde 6’sı ücretsiz toplu iş sözleşmesinden yararlanabiliyor.Asgari ücret, bir ailenin ihtiyacına göre belirlenmiyor. dört ama bir kişiye göre ve bugün açlık sınırının bile altında.Şimdi asgari ücret tartışması yeniden gündemde.Asgari ücret belirleme süreci En büyük toplu pazarlık sürecidir.Asgari fiyat belirlenmeli iktidarın tek taraflı tespitleriyle değil, emeğiyle yaşayanların gerçek temsilcilerinin masada olduğu demokratik bir süreç.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu