Yaşam

Yel Değirmenleriyle Savaşan Şövalye “Don Kişot” AKM’de Yeniden Sahne Aldı

İstanbul Devlet Opera ve BalesiMiguel de Cervantes’in aynı adlı romanından seçilmiş pasajlardan esinlenilerek bale sahnesine taşınmıştır. Don Kişot19 Nisan akşamı AKM – Türk Telekom Opera Salonu’nun süper atmosferinde sergilediği performansla baleyi seyirciyle buluşturdu.

Ludwig Minkus Marius Petipa’nın bestelediği   İlk kez 1869 yılında Moskova’da Bolşoy İmparatorluk Tiyatrosu’nda sahnelenen oyun, müziğindeki zengin melodisi, renkli ve heyecan verici unsurların ahenkli birleşimi ile klasik bale dünyasının en parlak ve görkemli eserlerinden biridir. İspanyol kültürünün etkisi. Yüksek bale tekniği ile dünyaca ünlü toplulukların repertuarlarında değişmez bir yere sahiptir ve bale severlerin ilgisini çekmektedir. Don KişotAyşem Sunal Savaşkurt sahneye çıkıyor.

Orkestra şefliğini Roberto Ganola, Dekor Tasarımını İsmail Dede, Kostüm Tasarımını Gizem Betil, Işık Tasarımını Başkan Arık yaptı. Panza rolünde Eser İndere, Gamache rolünde MKOnur Tunay, Lorenzo rolünde Kerem Kuraner, Espada rolünde M.Nuri Arkan, Mecedes rolünde Melike Manav, İki Arkadaş Merve Topaldemir ve Zeynep Güçlüoğlu, Queen of Dreams Berin Kocabaşoğlu, Amor Ayça Anıl, Çeribaşı Can Bezirganoğlu, Çingene Kadın Zuhal Karaca ile İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçıları dans etti.

Sanatseverlerin ayakta alkışladığı Don Kişot, 20 Nisan akşamı ve Mayıs ayında gerçekleşecek iki temsille AKM Türk Telekom Opera Salonu’nda seyirciyle buluşacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu